YÖK Başkanı Özvar: Yükseköğretim mezunu kadınlar 1,7 kat daha fazla kazanıyor

Yükseköğretim Kurulu Lideri (YÖK) Erol Özvar, yükseköğretim mezunu bayanların, lise ve dengi okul mezunu bayanlardan 1,7 kat daha fazla gelir elde ettiğini söyledi.

Kadınların yükseköğretime iştiraki ve istihdamına yönelik konuşan YÖK Başkanı Özvar, “Hem Türkiye hem de OECD ülkelerine bakıldığında, yükseköğretim mezunu olanların, istihdam ve gelir bakımından lise ve dengi okullardan mezun olanlara oranla çok daha avantajlı durumda olduklarını görüyoruz” dedi.

“Üniversite mezunlarının iş gücüne iştirak oranı artıyor”

Erol Özvar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş gücü istatistiklerine nazaran 2022’nin 3. çeyreği prestijiyle yükseköğretim mezunlarında iş gücüne iştirak oranının yüzde 77 olarak gerçekleştiğini, bu oranın lise mezunlarında yüzde 56, mesleksel yahut teknik lise mezunlarında ise yüzde 67 olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Veriler, yükseköğretim mezunlarının iş gücüne iştirak oranının, genel lise mezunlarının iş gücüne iştirak oranından 21 puan, mesleksel yahut teknik lise mezunlarından ise 10 puan daha fazla olduğunu gösteriyor. Yükseköğretim mezunlarının istihdam oranı yüzde 67 iken, lise mezunlarının istihdam oranı yüzde 50 ve mesleksel lise mezunlarının istihdam oranı ise yüzde 60’tır. Bu istatistiğe nazaran yükseköğretim mezunlarının istihdam oranının genel lise mezunlarından 17 puan, mesleksel ve teknik lise mezunlarından 7 puan fazla olduğunu söyleyebiliriz. Üniversite mezunlarının iş gücüne iştirak oranı artıyor.”

Lise ve dengi okul mezunu bayanlar yıllık ortalama 33 bin lira gelir elde ederken, yükseköğretim mezunu bayanların gelir ortalamasının 57 bin lira olduğuna dikkati çeken Özvar, “Buna nazaran yükseköğretim mezunu bayanlar, lise ve dengi okul mezunu bayanlardan 1,7 kat daha fazla gelir elde ediyor” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir