Türk doktor Forbes’a kapak oldu: Dantel de yaparız baypas da

Almanya’ya göç eden Ordu Aybastılı bir emekçi ailesinin kızı Dr. Dilek Gürsoy, başarılı ameliyatları ile Avrupa’da aranan sayılı tabipler ortasında yer alıyor. Yapay kalp cerrahisi konusunda Avrupa’da birinci ve tek bayan doktor olan Gürsoy, Almanya dışında Hindistan ve Türkiye’de de kıymetli kalp ameliyatlarında yer alıyor. Gürsoy, 2019’da Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne ve Alman Tıp Ödülü’ne (German Medical Award) layık görülürken, yılın tabibi da seçildi. Hala Düsseldorf kentindeki Clinic Bel Etage’in başhekimliğini yapan Dr. Gürsoy, son olarak Avrupa’nın tam yapay kalp nakline imza atan birinci bayan cerrah olarak ismini dünyada duyurdu.

KALP HASTANESİ KURACAK

ABD merkezli Forbes mecmuasının Almanya’da 3 Kasım’da yayımlanacak sayısına kapak olan Gürsoy, çalışmalarının meyvesini aldığı için keyifli:

“12 yıldır tam yapay kalp alanında çalışmalar yürütüyorum. Forbes üzere dünyaca ünlü bir mecmuanın Almanya’daki sayısında kapak olmam beni onurlandırdı. Dergide, Almanya’da kuracağımız kalp hastanesi hakkında bilgiler verdim. Tam yapay kalp ve tam yapay kalp araştırmaları şu an ne durumda bunları anlattım. Avrupa’daki bu son çalışmalar hakkında bilgi sundum. Kalp yetmezliği büyük bir sorun. Organ bağışları az. Hasebiyle tam yapay kalp araştırmalarına değer verilmeli ve daha çok bütçe ayrılması lazım. Hem insan ve hem de hayvanlar üzerinde çok deneyimliyim. Tam yapay kalp, bilhassa bayanlarda büyük değer taşıyor.”

“KÜÇÜK YAŞTA BABAMI KAYBETTİM”

Küçük yaşta babasını kaybeden Dilek Gürsoy, annesinin tek başına 40 yılı aşkın bir mühlet çalışarak çocuklarını yetiştirmesine hayran olduğunu söylerken, ailesine çok kıymet verdiğini söz etti.

Gürsoy, “Ailemle vakit geçirmeyi çok seviyorum, annemle çok vakit geçiriyorum, annem nasıl yaşamış, neler yapmış onları dinliyorum ve diyorum ki bazen, bugün bizim kurallarımız çok âlâ, bunun değerini bilmek lazım” dedi.

DANTEL DE YAPARIZ BAYPAS DA

Dilek Gürsoy’un aylar evvel Twitter hesabından paylaştığı muayenehanesinde dantel örerken çekilen fotoğrafı, en az tıp alanındaki başarısı kadar konuşulmuş, Gürsoy da toplumsal medyadaki, “Dantel de yaparız by-pass da kâfi ki bayan istesin” paylaşımının öyküsünü Hürriyet’e anlatmıştı.

Gürsoy o fotoğraf için de “Annem danteliyle muayenehaneme ziyaretime geldi. Ben de anneme ‘zaten küçükken de bunu yapıyordum, ver de ben de biraz yapayım’ dedim. Annem de o vakit ‘kızım bunu da anlatsana millete’ dedi. Ben de fotoğraf çekip gönderdim” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir