NATO Kosova’ya ilave asker gönderiyor

NATO’nun Napoli’deki Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığından yapılan açıklamaya nazaran, ek asker gönderme kararı, son günlerdeki olaylar ve KFOR’un 30 askerinin bu olaylarda yaralanması nedeniyle alındı.

Bu çerçevede Batı Balkanlar için 7 gün içinde konuşlanmaya hazır bekleyen Operasyonel İhtiyat Kuvvetleri harekete geçirildi.

Alay büyüklüğündeki ihtiyat kuvvetleri, İtalya’da bulunuyor ve kriz durumlarında ya da artan tehdit karşısında NATO’nun Müşterek Kuvvet Kumandanı’nın buyruğuyla harekete geçiyor.

Buna ek olarak çok uluslu askerlerden oluşan bir tabura da gereksinim halinde KFOR’u desteklemek için konuşlanmaya hazırlık durumunu 14 günden 7 güne indirmesi buyruğu verildi.

NATO’nun Napoli’deki Müttefik Müşterek Kuvvet Kumandanı Amiral Stuard Munsch, hususla ilgili açıklamasında, Kosova’ya ek kuvvet gönderilmesinin KFOR’un güvenliği temin etmesi için gereksinim duyduğu kabiliyetleri sağlamak üzere ihtiyati önlem olarak kararlaştırıldığını bildirdi.

Munsch, “Tüm taraflar, Kosova’nın tüm bölgelerinde barışı baltalayacak hareketlerden vazgeçmelidir” sözünü kullandı.

NATO’nun Napoli’deki Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığının Kosova’daki durumu yakından takip ettiği, KFOR ile gereksinim duyabileceği kabiliyet ve kuvvetlerin temini için uyumu sürdüreceği kaydedildi.

Kosova’da 30 KFOR askeri yaralanmıştı

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların ağır olduğu Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye liderlerinin vazifeye başlaması, 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar tarafından protesto edilmişti.

Arnavut belediye liderlerini korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar ortasında arbede yaşanmış, 29 Mayıs’ta da belediye binalarını koruyan KFOR askerleriyle Kosovalı Sırpların karşı karşıya gelmesi sonucu 30 KFOR askeri yaralanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir