İş Bankası Müdürü Aran: Enflasyon 5 yıldan önce tek haneye inmez

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Geçen hafta düzenlenen Uludağ İktisat Zirvesi’nde döviz kuru ve enflasyona ait açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ortan, kur muhafazalı mevduatın (KKM) 2001’deki üzere bir kur krizinin çıkmasının teminatı olduğunu söyledi. Ortan, enflasyonun ise uzun vadede çözüleceğini düşündüğünü belirterek, “Bu enflasyonla biraz yaşamak durumunda kalacağız” dedi.

SEÇİM SONRASI KKM’DEN ÇIKIŞ ÖNGÖRMÜYORUM

Ekonomim’den Yener Karadeniz’in haberine nazaran seçim sonrasında KKM’den çıkışın öngörülüp görülmediği konusunda ise Ortan, “Öngörmüyoruz. Zira aklı başında iktisadın başına gelen her yönetici, kesinlikle onun bir çıkış stratejisini yapar. Ben hiç kimsenin bile bile bu türlü bir krize sebebiyet vermeyeceğini düşünüyorum. Herkes de zati ortak akılla hareket edeceğini, aktörleri dinleyeceğini, dinlediğini söylüyor. O yüzden o denli bir risk görmüyorum” dedi.

‘ENFLASYONLA GAYRETİN TOPLUMSAL BEDELLERİ VAR’

Genel Müdür Ortan, 1 yıl sonra başka bir seçimi düşünen hiçbir iktidarın enflasyonla o kadar kararlı çaba edemeyeceğini belirterek, “O yüzden seçim sonucu ne olursa olsun, kim hangi politikayı getirirse getirsin bu enflasyonla biraz yaşamak durumunda kalacağız. Enflasyonla çaba etmenin toplumsal bedelleri var. O bedelleri siz lakin çok güçlü olduğunuz vakit topluma anlatabilirsiniz. Hele bir de bu kadar yaralı ve bu kadar örselenmiş bir topluma artık hiç kimse anlatamaz. O yüzden mecbur enflasyonu biraz uzun vadeli çözmek gerekecek diye düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

‘EN AZ 2-3 YIL 40-50 BANDINDA’

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, enflasyonun 5 yıldan evvel sağlıklı bir formda tek haneli sayılara inemeyeceğini söyleyerek “Tek haneye indirirsiniz lakin her şeyin başını, gözünü yararak indirirsiniz. Enflasyon 5 yıldan evvel sağlıklı olarak tek haneye inmez. Zira o fırsatı biraz kaçırdık. Bunu enflasyon yüzde 19 iken konuşuyor olsaydık öbür şeyler söylerdim. Fakat yüzde 85’e çıkmış, artık 43’e inecek olan bir enflasyondaki başarımızla övünürken bunları konuşunca işler gitgide zorlaşıyor. Bir de artık 40-50 bandındaki enflasyonun yapışkanlık tesiri oluştu. Ben en az 2, 3 yıl 40-50 bandındaki enflasyonun devam etmesinden kaygı ediyorum daha çok” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir