Hiranur Vakfı’ndaki skandal | Gümüşel ailesi “6 yaşında nikâh” olayını reddetti, suçlu olarak “akıllı telefonla tanışmayı” gösterdi

6 yaşında evlendirilmesinin akabinde tecavüze uğradığı ve şiddet gördüğünü söyleyerek dava açan Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin ailesi kendisini savundu. Aile, hastane kayıtlarına karşın H.K.G.’yi nüfusa 3 yaş geç yazdırdığını ileri sürdü. Aileye nazaran, genç bayanın konuttan kaçması ise bir radyocunun “Sen paraları ve altınları al gel, biz sana yer hazırladık” demesi üzerine gerçekleşti. “Akıllı telefon” aldıktan sonra kızlarının değiştiğini öne süren ailesi, uzun yıllardır hukuk çabası veren H.K.G.’nin tezlerine karşılık, genel olarak, genç bayanı ruhsal taraftan sıkıntılı gösterdi. 

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık imzalı haberde, 6 yaşında evlendirilen H.K.G.’nin ailesinin argümanlarına yer verildi. Ailesi genç bayanın yaşı konusunda, nüfusa 3 yaş geç yazdırıldığı argümanına bulunurken, ne 6 ne de 9 yaşında bir nikah kıyılmadığını öne sürdü. Aile, H.K.G’nin Kadir İstekli’den ders aldığını kabul etti. Aileye nazaran, H.K.G resmiyette 14 lakin gerçekte 17 yaşındayken Kadir İstekli tarafından babasından istendi. 

Haberde yer alan bilgilere nazaran, ailesi genç bayanın aslında memnun bir hayatı varken birden değiştiğini savunurken; şu tezleri öne sürdü:  

“Bir mühlet sonra Kadir İstekli’ye ailesine ve cemaate yakın olmak istemediğini ve öbür bir yerde yaşamak istediğini söyledi. Ancak Kadir İstekli bu isteği kabul etmedi. Kadir İstekli, meskenden ayrılmadan 1,5 yıl evvel tekrar gebe kaldı fakat hamileliğinin 5. ayında çocuğunu kaybettikten sonra onda ruhsal problemler baş gösterdi. İlaç kullanmaya başlayan H.K, konutta diğer varlıklar gördüğünü söylemeye, kendisine ziyan vermeye ve kardeşlerine ve çocuğuna karşı da şiddete varan hareketler sergilemeye başlamıştı. Baba Y.Z.G başka aile fertlerine ‘H.K sıkıntı bir süreçten geçiyor. Ona yardımcı olalım’, Kadir İstekli’ye de ‘Kızım ne isterse yap, maddi manada zorlanırsan bizden yardım iste’ dedi. Fakat o güne kadar diğer kentlere tatile giden, umre ziyareti yapan, AVM’lerde alışverişe çıkan H.K, kocasıyla bir yere gitmek istememeye başladı.” 

“Psikiyatr ona ‘çarşafı at’, bir radyocu ‘altınları al gel’ demişti” iddiası

G. ailesine nazaran sürecin en hassas noktası H.K.G’nin “akıllı telefonla tanışması” ve “son gittiği psikiyatrın profili” oldu.

İddiaya nazaran o psikiyatr, H.K.G’ye “Senin bir kimliğin yok. Çarşaftan çıkmazsan, boşanmazsan, ailenden uzaklaşmazsan huzur bulamazsın” dedi. H.K.G., o psikiyatrın tesirinde kaldı. 

Bir öteki argüman ise H.K.G’nin İzmir’de bir radyoda çalışan biriyle yeni aldığı telefondan daima yazıştığına yönelik. G. ailesi, durumu Kadir İstekli’ye anlatmadıklarını ve H.K.G’ye bu türlü şeyler yapmaması konusunda ısrarcı olduklarını öne sürdü. 

“Evden kaçtıktan sonra onu aradık, emniyet ‘yerini biliyoruz lakin size söyleyemeyiz’ dedi”

Aile, H.K.G’nin bu radyocuyla yaptığı konuşmaları okuduklarını ve kelam konusu ismin H.K.G’ye “Sen paraları ve altınları al gel, biz sana yer hazırladık” dediğini tez etti ve şöyle devam etti:

“H.K.G, birtakım bireylerin yönlendirmesi ile ailesinden ve ailesinin benimsediği hayat stilinden kaçmaya hazırlanıyordu. Meskenden kaçınca hem baba Y.Z.G hem de Kadir İstekli onu aramaya başladı, emniyete haber verdi. Akşam emniyetten aradılar, ‘Kızınız bulundu ancak size yerini söyleyemeyiz’ dediler. Bir gün sonra baba Y.Z.G ve Kadir İstekli. söz vermek üzere emniyete çağrıldı. Emniyette ‘Kızınız sizden şikayetçi’ denilerek nezarethaneye alındılar. Evvel savcılığa sonra mahkemeye sevk edildiler. Hakim aksi kanıtları görünce imza vermek kaydı ile iki ismi de özgür bıraktı. Bir mühlet sonra H.K.G’nin Şiddet Tedbire ve İzleme Merkezi’nde (ŞÖNİM) olduğunu öğrendik. Tekraren dilekçelerle müracaat etsek de bir cevap alamadık. Bakanlık H.K’ye avukat atamıştı. Avukat aracılığıyla H.K’nin sesini duymak istesek de duyamadık.”

“Boşanmak isteyince zorluk çıkarmadık”

1 yıl sonra H.K.G’nin Kadir İstekli’den boşanmak istediğine dair bir haber aldıklarını aktaran G. ailesi bu talebinde de hiçbir zorluk çıkarmadıklarını söylüyor. Mutabakatlı yapılan boşanmada çocuğun velayetinin annede kaldığını, H.K.G’ye bir de nafaka bağlandığı bilgisini veren aile boşanma davasının görüldüğü günü şöyle anlattı:

“Annesi, bir yıldan beri görmediği kızını görme umuduyla mahkemeye gitmişti. H.K.G onlarca polisin ortasında geldi. Tesettürünü çıkarmıştı. Annesi bu durumu görünce kötüleşti.

Anne, abi ve iki kız kardeş İzmir’e gitti ve hem H.K.G’yi hem de çocuğunu gördüler. H.K.G kalkmak isteyince annesi F.G, torununun biraz daha yanında kalmasını istedi. H.K.G bunu duyunca tek başına masadan kalkarak gitti. Çocuğu annesine ağabeyi alıp götürdü. Bu olaydan birkaç gün sonra hem anne hem abi hem de kardeşler hakkında uzaklaştırma kararı geldi. Kararı görünce bir daha H.K’yi rahatsız etmedik. Fakat babası avukatı aracılığıyla kızına aylık para gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir