Dolar, borsa, altın.. 2023’te hangi yatırım aracı öne çıkacak?

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2022 yılında finansal yatırım araçlarının performasları ortasında Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 200’e yaklaşan getiri oranı ile öteki enstrümanlardan hayli müspet ayrışarak enflasyon karşısında gerçek getiri sağlayan tek yatırım aracı oldu.

Kaynak: İnfo Yatırım Günlük Bülten

Yıl başından bugüne bakıldığında Dolar/TL’nin getirisi yüzde 40 olurken Euro/TL ise yatırımcısına yüzde 32 getiri sundu. Ons Altın yatırımcısına yıl başından bugüne yüzde 1,71 kaybettirse de, döviz kurlarındaki yükselişe paralel olarak gram altın da son bir yılda yatırımcısına yüzde 38,58 çıkar sağladı.

Lider kripto para Bitcoin de dolar bazında yatırımcısına yıl başından bu güne yaklaşık yüzde 65 kaybettirdi.

Kaynak: İnfo Yatırım Günlük Bülten

2022’de global borsalar da yatırımcısını üzdü. Dow Jones endeksi yıl başından bu güne yüzde 8,63 düşerken S&P 500 yüzde 19,33 kıymet kaybetti. Nasdaq endeksi ise yaklaşık yüzde 33 geriledi.

Kaynak: İnfo Yatırım Günlük Bülten

Sozcu.com.tr’ye yatırım araçlarının 2022 yılına ait performanslarını ve 2023 beklentilerini pahalandıran piyasa uzmanları Borsa İstanbul’daki getirinin önümüzdeki yıl bu düzeylerde olmayacağını düşünüyor.

Şirket kârlılıkları, ABD Merkez Bankası’nın para siyaseti, resesyon üzere etkenlerin yatırım araçlarının performansına yansıyacağını söyleyen analistler, altının ön plana çıkabileceğini, döviz kurlarının ise enflasyon oranında getiri sağlayabileceğini söylüyor.

‘2022 ÜZERE PERFORMANS BORSADA ZOR’

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, yaptığı değerlendirmede 2022’de borsanın beklentilerin üzerinde bir performans gösterdiğini belirterek, “Kur muhafazalı mevduat sistemi kuru baskılarken, ons altında yaşanan yatay fiyatlamanın tesiri gram altın tarafında hissedildi” dedi.

2023 yılına ait beklentilerini de paylaşan Erbaş şu tabirleri kullandı;

“2023 yılında Borsa İstanbul’un yıllık getirilerine baktığımızda 2022 üzere düzgün performans gösterdiği yıllar sonrası getirilerin düştüğünü görüyoruz. Bu nedenle yeni yılda 2022 üzere bir performansın Borsa İstanbul’da gerçekleşmesinin sıkıntı olduğunu, Merkez Bankası’nın yeni yılda faiz indirimlerine orta vereceğini, büyüme ivmesinin yurt içinde ve yurt dışında azalacağını, enflasyonun şirket bilançolarına tesirinin hudutlu kalacağını ve global piyasalarda yüksek faiz oranları ve yüksek enflasyonun kısmen kalıcılık sağlayacağını düşündüğümüzden borsada geri çekilmelerin kalıcı olabileceğini düşünüyoruz.

Altın bilhassa kurda yatay üst hareket devamı ve ons altında risk algısında yaşanabilecek bozulma ile gelebilecek talebin tesiri ile yükseliş beklentimize paralel ön plana çıkabilir. Kurda ise 2023 için enflasyona paralel yükselişlerin devam edebileceğini düşünüyoruz”

ŞİRKETLERİN GERÇEK KÂRINDA DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

Gedik Yatırım Araştırma Yöneticisi Ali Kerim Akkoyunlu da 2022’de Borsa İstanbul’un fevkalade bir performans gösterdiğini kaydederek, yılın en çok kazandıran aracın borsa olduğunu tabir etti.

Bunun temel nedeni olarak, düşük faiz-yüksek enflasyon ortamı ve şirket kârlılıklarındaki artışı gösteren Akkoyunlu, 2023 yılı beklentilerine ait ise şöyle konuştu;

“İçinde bulunduğumuz ortamda düşük faiz-yüksek enflasyon formülünde bir değişikik yok. Baz tesiri ile düşüş göreceğiz fakat 2023’te yüzde 40-50 enflasyon olsa, faizler yeniden düşük.
Yatırımcılar paralarını korumak isteyeceklerdir.

Ama 2023 biraz farklı olacak. Yavaşlayan ekonomik büyüme ve artan maliyetler karşısında kur birebir oranda artmayınca, ihracatçılardan başlamak üzere şirket kârlılıkları etkilenecek. Enflasyona endeksli tahvillerden bankalar kâr elde etti fakat büyümenin de biraz daha yavaşlamasıyla 2023’te şirket kârlılıklarında gerçek manada yüzde 25’lere varan düşüş bekliyoruz”

‘KADEMELİ OLARAK KÂRLAR REALİZE EDİLMELİ’

Borsa İstanbul’un orta vadede doyum noktasına ulaştığını da kaydeden Akkoyunlu mart ayına kadar yükseliş trendinin devam edebileceğini kaydetti. Buna rağmen yatırımcıların artık borsada elde ettiği kârları kademeli olarak realize etmeleri gerektiğinin altını çizerek başka araçların performansına ait şu değerlendirmeleri paylaştı;

“Önümüzdeki yıl borsadan çıkacak para şayet yatırımcılar satın alma yapmayacaksa altın, dolar, euro üzere yerlere gidebilir. Fakat bu kadar bilinmez varken 2023’te şu yatırım aracı tanınan olur demek argümanlı olur. Yatırımcıların gelecek yıl da borsadan tıpkı getiriyi beklemeden risk iştahını biraz daha azaltmaları gerekiyor”

RESESYON DEVİRLERİNDE PAHALI METAL VURGUSU

ALB Yatırım Menkul Kıymetler Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Sevimli Sarı da Borsa İstanbul’un dolar bazındaki performansının da yüzde 100 ile bu yılın öne çıkan yatırım aracı olduğunu lisana getirdi.

Sarı, global jeopolitik riskler ile altın fiyatlarında üst istikametli ivmelenme sonrası Fed’in faiz artırımlarının devreye girmesiyle 2022 yılında doların öbür enstrümanları baskıladığını aktardı.

2023 için beklentilerinde resesyon telaşları ile pahalı metallerden altın, gümüş, platin ve paladyumu ön plana çıkaran Sarı, şu tabirleri kullandı;

“Gelecek yıl yatırımcıların beklentisi daha güvercin bir Fed ve faiz artırımlarının yüzde 5,23’te durarak, dolar endeksinin bir düzeyde dengelenmesi. Ancak Fed şahin duruşunu değiştirmiyor.

Bu yüzden piyasalarda resesyon beklentisi kuvvetlendi. 2023’te emtia fiyatlarını konuşacağız. Eski resesyon periyotlarını incelediğimizde dört pahalı metalin bedel kazandığını gözlemliyoruz”

‘YENİ YIL NEGATİF BAŞLAYIP OLUMLU BİTEBİLİR’

2022’nin merkez bankalarının faiz artırımları hasebiyle bütün varlık fiyatları için şiddetli bir yıl olduğunu söz eden Vadeli Süreç ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen de 2023’ün global borsalar ve varlık fiyatları açısından daha yeterli bir yıl olacağı görüşünde.

Fed’in faiz artırımlarında yavaşlamaya işaret etmesi ve enflasyonda da gerileme ile aşağı istikametli durum alan yatırımcıların durumlarını kapatması hasebiyle ons altın fiyatlarında süratli bir toparlanma görüldüğünü vurgulayan Ergezen, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü;

“2023 için yeni planlar yapılıyor. Faiz artış suratı yavaşlıyor ve dolar endeksindeki geri çekilme ile varlık fiyatları üzerindeki baskı azalıyor. Ancak faizler yüksek kalacak ve resesyon neredeyse kaçınılmaz. O yüzden hem borsada hem de başka enstrümanlarda seçici olunması gereken bir devir.

Piyasalarda aşağı istikametli riskler azalsa da, yatay fiyatlamanın devam edeceğini düşünüyorum. Global borsalar şayet resesyon beklenenden daha şiddetli gerçekleşirse aşağı istikametli yeni bir taban yapabilir.

Ama 2023’ün bilhassa ikinci yarısı çok olumlu geçecek. Yeni yıla negatif başlayıp yıl sonuna hakikat müspet tarafta kapatabiliriz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir