Depremde can kaybı 50 bin 783’e yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maraş merkezli sarsıntılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 50 bin 783’e yükseldiğini açıkladı. Soylu, vefat edenlerinin 7 bin 302’sinin göçmenler olduğunu söyledi.

Katıldığı CNN Türk yayınında gündeme dair açıklamalarda bulunan Soylu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

BİZ BUNLARI SEÇİM OLAYLARI OLARAK KIYMETLENDİRİRİZ: Türkiye bir huzur ortamında bayramını devam ettiriyor. Büyük afet yaşandı. Zelzelenin başından itibaren 65 gün kesintisiz kaldık. 81 valimiz orada afetzede vatandaşlarımızla bayramlaşma yapıyor. Doğal olarak bir de seçim var. Seçimde olaylar olur. Bu muhtar seçiminde de olur genel seçimde de olur. Seçime 22 gün kaldı. 69 olay oldu. YETERLİ Parti’nin akın olarak nitelediği olayda kanıtlar var, kanıtların tek bir tarafı yok. Tansiyonu yükseltecek açıklamalarda bulunursanız herkesi ilgilendiren, itham eden sonuçlarla karşı karşıya kalınır. İYİ Parti’nin başkanı çıktı, “Ben buraya muhafaza almadan geldim” dedi. Herkes müdafaasız geziyor aslında. Tüm toplumu germeye çalışılan süreç yaşandı. Diğer bir hale taşındı olay. Biz bunları seçim olayları olarak kıymetlendiririz. Bunu siyaset yükseltmez. Bahçelievler’deki atak sonrası sağ duyulu açıklama yapıldı. Kan davasına dönüştürücü açıklamalar olursa olay yükselir. Dünyanın her yerinde bu türlü olaylar oluyor. Dün akşamki olay son periyotlardaki karşı karşıya kaldığımız organize kabahat örgütlerinin yaptığı olaylardan. Buna emsal bir olay olarak görüyorum. Kasklı olur, elinde silah olursa birileri tarafından yaptırılmış olay olabilir. Problemin her türlü boyutuna bakmak lazım. Hem İstanbul Emniyeti, hem savcılık işin peşinde. 2021 ve 2022’de faili meçhul yoktur. Bütün cinayetler çözülmüştür. Polis ve jandarma teşkilatının geldiği nokta üst seviyededir. Zelzele sonrası seçim sürecine girdiğimiz için tansiyon çok yüksek düzeyde ilerlemiyordu. Ta ki YETERLİ Parti’ye isabet eden mermi olayına kadar. Tansiyonun muhakkak bir düzeyde ilerleyeceğini düşünüyoruz. Güvenlik ünitelerimiz 8 bölgeye gittiler ve seçimler öncesi, seçim günü ve seçim sonrası için 3 farklı önlem alınacak. Gerekli tüm önlemleri alan bir süreci yürütüyoruz. Seçimin huzurunu alt üst edecek birkaç asayiş olay dışında olayla karşılaşmış değiliz.

AVRUPA’NIN BİZİM ÜZERE KOMŞULARI YOK: Türkiye turizm açısından rekor kırdı. İhracatta rekor kırdı. Geçen yıl Doğu ve Güney Doğu’da üniversite öğrencisi açısından rekor kırdı. Kış turizminde rekor kırdık. Türkiye tarihinin en hoş günlerini yaşıyor. Avrupa’nın kaçak göçmen telaşı yaşadıklarını hepimiz biliyoruz. Avrupa’nın bizim üzere komşuları yok. Bizim otoritesi olmayan komşularımız var. Buna karşın Türkiye kendi istikameti açısından değerli adımlar atıyor. Seyahat olaylarını yaşamış ve takılıp kalmamış. İstanbul Havalimanı’nı yapmayın diyorlar. Erdoğan’ın İstanbul Havalimanı’nı, Kuzey Marmara Otoyolu’nu yapmadığını düşünelim. Yavuz Selim Köprüsü’nün olmadığını düşünelim. Burası İpek Yolu’nun kalbi olacak. Bütün maliyetlerle karşı karşıya kalmasına karşın, Türkiye bu maliyeti ödedi. Mahallenizdeki meskenlerin, okulların yıkıldığını yakıldığını düşünsenize. Türkiye 2012’de Seyahat olaylarından sonra yatırımların kesilmesi için bir dizi olaylarla karşı karşıya kaldı. Bir de dünyanın elinde olmayan salgın eklendi. Dünyanın en büyük göç dalgası ile karşı karşıya kaldık. Bunun her türlü maliyeti var. Amerika, yanı başımızda terör devleti kurmak istiyor. Bu terör devletini kurduğu andan itibaren maliyeti var. Tedbir alıyoruz. Buna karşı 4 büyük operasyon yaptık.

BİR AMERİKALI OLSAM BU HALE ÜZÜLÜRÜM: Amerika kalkmadan bu risk kalkmaz. Afganistan’ı ne hale getirdi. Bir Amerikalı olsam bu hale üzülürüm. Beşerler uçakların tekerlerinden sarktı. Irak’ın kendisini toparlaması, Suriye’nin kendisini toparlaması kolay bir olay değil. Kalıcı maliyetler var. Bu kolay bir iş değil. Amerika uzun vakitten beri terör devletini kurmak istiyor. 40 yılı aşkındır Türkiye gayretini veriyor. 86 tane dağlarda terörist kalmış. Türkiye bunun çabasını veremeyecek mi… Dün Hakkari’deydim, orada Kato Marinos bölgesi terör örgütünün lojistik bölgesiydi. Biz Kato’ya operasyon yaptığımızda yüzlerce terörist vardı. Oranın lojistik kaynağı transferini engelledik. Hem lojistik hem insan kaynağı transferini kestik. Şu anda orası bizim çinko ithalatımızı gerektirmeyecek madene sahip. Şırnak bir petrol kenti haline geliyor. 6 milyon insanı terör koridoru olarak nitelenen bölgede barındırıyoruz. Orada bu insanların tutulmadığını düşünün. Ya bu beşerler öldürülecek, mahpusa konacak ya da Türkiye’ye gelecekler. Türkiye iktisadını buna karşın ayakta tuttu. Türkiye baş karışıklığı yaşasa 6-8 Ekim olaylarından sonra öteki şeyler olabilirdi. 450 yatırımcı Diyarbakır organize sanayi sitelerinde sıra bekliyor yatırım için. Yalnızca 2023’te 31 terör olayı engellendi. PKK, fark etmeksizin Kürt’üne de Arap’ına da aksiyonlarını yaptırabiliyor. Onlarca olayı yakalıyoruz. Fransa, Amerika ve Avrupa’nın öteki ülkeleri burada eğitim veriyorlar.

BU ÇİZGİSİ KAYBEDERSENİZ TÜRKİYE’NİN BÖLÜNMESİ BAŞLAR: Avrupa, PYD’yi destekliyor. ‘Biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz’ diyorlar. Yüzlerce tırlık yardım yaptılar. Türkiye, tek bir vatandaşı da kalsa bu devleti kurdurmaz. Bunun bugünün işi olduğunu düşünürsek yanılırız. Siz bu sınırı kaybederseniz Türkiye’nin bölünmesi başlar. İki büyük takviye var, biri fiili dayanak biri örtülü dayanak. En büyük dayanağı Amerika ve Fransa veriyor. Biz Amerika’ya karşı bir bağışıklık sağladık. Bu ülkenin cumhurbaşkanını öldürmeye çalıştılar. Uçağının nereden gittiğini açığa çıkardılar. Garip Fransa’nın nerede bir bağışıklığı olacak. Avrupa Birliği iki lider vekilinden biri, hoş bir kelam söyledi. ‘Kral çıplak’ dedi. ‘Biz ticaretimizi Çin’e, gücümüzü Rusya’ya güvenliğimizi ABD’ye bağladık’ dedi. Türkiye’nin bugünkü durumuna ‘tam bağımsızlık’ deniyor. Siz gücünüzü bağımsızlaştırırsanız, havalimanınızı yaparsanız, köprülerinizi yaparsanız bu tam bağımsızlık yolunda attığınız adımlardır. Kanada bize ambargo koymuştu. Amerika bize ambargo koydu. Türkiye’yi kısıtlamaya çalıştılar. Bunlar birbirlerinin maskelerini çaldılar. Aşı vermediler. Bir kendimize bakalım bir de onlara bakalım. Biz bugün Afrika’da varız. Hem güç yataklarını hem insanları sömürmüşler.

MADEM İNANÇSIZ BİR ÜLKE BU KADAR TURİST NASIL GELDİ?: (Liderlere yönelik güvenlik önlemi) Bu mevzuda bir iki beyanat oldu. Birinci beyanatı yapanı biz emniyete çağırdık. Kendisini de tanırım. ‘Ben sağdan soldan duydum’ dedi. Ana muhalefet partisinin yönlendirdiği bir kişi bu. Siyasetin sorumluluğunu taşıması gereken bir alan bu. Kılıçdaroğlu ‘beni dinliyorlar’ dedi. Motamot Suriye üzere, motamot Irak üzere Türkiye’nin otoritesini zedelemek istiyorlar. Türkiye terör örgütleri ile uğraşıyor. Etrafındaki bu ateş çemberine karşın güvenliği en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Kılıçdaroğlu ‘Türkiye inançsız ülke’ dedi. Madem inançsız bir ülke bu kadar turist nasıl geldi?

TÜRKİYE DIŞ SİYASETİNDE KIYMETLİ BİR NOKTAYA GELDİ: Yunanistan bilhassa gerilen bağları düzeltmek istiyor. Bakanları geldi, daima bir arada konuştuk. Sayın cumhurbaşkanımız onlara farklı bir jest daha yaptı. Onların istediği bir jestti. Biz ilgilerin gerilmesini istemeyiz. Lakin onlar da okyanus ötesinin siyasetlerine geliyorlar. Ancak biz onlara açık ve net konuşuyoruz. Şeffaf konuşuyoruz. Türkiye dış siyasetinde değerli bir noktaya geldi. Karnından konuşan Türkiye yok artık. Yunanistan’la ilgili ilgilerini de bir noktaya taşımak istiyor. Dışişleri Bakanımız da olumlu siyasetler izliyor. Türkiye sağ duyulu siyaset izliyor. Lavrio sıkıntısını izliyoruz. Benim de takibimde. O heyetin içinde bizim arkadaşlarımız da var. Terör problemi olduğu için. Şimdi o kademeye gelinmiş değil. Beklediğimiz alanlarda atılmış adım yok.

DEPREMLERDE CAN KAYBI 50 BİN 783: Şu ana kadar hayatını kaybeden, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından vefat tescili yapılan kişi sayısı şu an 50 bin 783. Bunlar nüfus tescili yapılanlar. Kimliklendirme çalışmaları devam edenlerin toplamı ise 985. Şu anda bu 985’in içerisinde de kayıp olarak arananlar var. Yani aileleri müracaat etmişler ‘Ben hala bulamadım’ diye. Büyük oranda bu sayının içindedir bunlar. Kayıp müracaatı şu anda toplam 297. Bunların 30’u 0-6 yaş, 20’si 7-12 yaş, 36’sı ise 13-17 yaş aralığında. Kayıp olanların 86’sı çocuk. Başkaları de erişkin. 57 bin enkazın 50 bini bitti 11 bölgede. Onun da büyük kısmı Hatay’da. Bayrama kadar bitireceğimizi söylemiştik. Onun da büyük kısmı Hatay’da. Acil yıkılacak binaların tamamı bitti. 10 gün içerisinde de ağır hasarlı binaların yıkımına başlıyoruz.

BÜTÜN GÜVENLİK RADARLARINI AÇMIŞ DURUMDAYIZ: (Deprem bölgesinde seçim güvenliği) YSK ve Adalet Bakanlığı ile takip ediyoruz. YSK bizden seçimin güvenliğini talep eder. Oy kullanma öncesi hazırlıkların yapılmasını ister. Okulun dış güvenliğinin alınması istenir. Biz bunu sağlarız. Oy torbalarının sandık liderleri tarafından getirilmesinde güvenlik tedbirlerinin alınması istenir. Biz bunların hepsini sağlarız. Bu benim İçişleri Bakanı olarak 6. seçimim. PKK, insanlara baskıyla oy kullandırttı. El altından son 3-4 gece evvel gidip siyasi baskı yaparlar. ‘Seni biliyoruz’ diye baskı yaparlar. Bütün güvenlik radarlarını açmış durumdayız. Köylere kurduğumuz konteynerleri almayacağız, köylerimizde kalacak. Farklı emellerle kullanabilirler. Afet bölgesine seçimlerle ilgili de konteyner yaptırıyoruz. Kritik yerler Hatay Antakya ve Defne. Antakya’nın 3’te 2’si yok şu an. Dağın eteklerinde bulunan mahallelerde hayat devam ediyor. Seçimler için her türlü önlemi düşünüyoruz. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir