Darüşşafaka depremzede çocuklara kucak açtı

Anne, baba kaybı yaşamış, maddi durumu yetersiz öğrencilere 8 yıl tam burslu, yatılı kolej eğitimi veren Darüşşafaka, yeni eğitim öğretim yılını Türkiye’nin dört bir yanından gelen bine yakın öğrenciyle Darüşşafaka TİM Şov Merkezi’nde merasimle açtı.

DEPREMZEDE 104 ÇOCUK ARTIK DARÜŞŞAFAKALI
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda bu yıl toplam 225 öğrenci 8 yıllık fiyatsız ve yatılı eğitim seyahatine başladı. Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde Darüşşafaka, bölgeden 100 öğrenci alacağını açıklamıştı. Kurum, bu sayıyı aşarak 104 depremzede öğrenciyi bünyesine kabul etti. Depremzede öğrenciler Darüşşafaka çatısı altında eğitime başladı.

BURS TAKVİYESİYLE KONTENJAN ARTTI
“Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla tam 160 yıldır faaliyetlerini sürdüren Darüşşafaka Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Lideri Oğuz Güleç; “Darüşşafaka olarak bu yıl zelzeleden etkilenen çocuklarımıza âlâ bir eğitim imkânı sağlamak için kontenjanımızı artırdık. Her yıl aldığımız ortalama 120 öğrenciye ek olarak, bu yıl sarsıntı bölgesinden de 104 çocuğumuza şefkat yuvamızın kapılarını açtık. Bunun yanı sıra 21 Mayıs’ta yaptığımız imtihanımıza katılan lakin okulumuzda eğitim hakkı elde edemeyen tekrar sarsıntı bölgesinden 100 öğrenciye de burs ve uzaktan eğitim takviyesi vermeyi planlıyoruz. Böylece çocuklarımız eğitimlerini bulundukları vilayetlerde cemiyetimizin dayanağıyla sürdürecekler. Gelecek sene de yeniden sarsıntı bölgesinden çocuklarımıza özel kontenjan açacağız. Bu sebeple Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın okul ve yurt binalarını yine inşa ederek, kapasitelerini artırmayı ve bilgi çağının yerleşkesini ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

‘EĞİTİM BİZDEN, YUVA SİZDEN’ BAĞIŞ KAMPANYASI
Diğer yandan Darüşşafaka Cemiyeti, gelecek eğitim ve öğretim periyodunda de sarsıntıdan etkilenen çocuklara kontenjan sağlayabilmek gayesiyle Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın İstanbul Maslak’taki yerleşkesinin kapasitesini artırmaya yönelik “Eğitim Bizden, Yuva Sizden” isimli yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında toplanan bağışlarla yatılı okul binası yapılacak. Projeyle daha fazla çocuğun hayatına dokunarak, onlara yalnızca eğitim değil, tıpkı vakitte inançlı bir yuva sunmak amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir