Bakanlıktan Türkiye’ye yabancı plakalı araçla geleceklere uyarı

Ticaret Bakanlığı, yaz döneminde yabancı plakalı araçlarıyla Türkiye’ye gelecek vatandaş ve konukların ülkeye girişte mağduriyet yaşamaması için hatırlatma ve ihtarlarda bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan vatandaşların kıymetli bir kısmının, ülkeye yabancı plakalı taşıtlarıyla geldiği hatırlatıldı.

Ülkeye gelen vatandaşların ve öbür ülke vatandaşlarının kara gümrük kapılarında bekletilmeden süreçlerinin yapılmasının, Bakanlığın öncelikleri ortasına konularak gerekli önlemlerin alındığına işaret edilen açıklamada, “Bakanlık olarak, ülkemizi ziyaret etmek isteyen tüm konuklarımıza şimdiden ‘hoş geldiniz’ diyoruz.” tabirine yer verildi.

Açıklamada, yabancı taşıtlarıyla ülkeye gelmek isteyen vatandaşların ve başka ülke vatandaşlarının, Türkiye’ye girişte mağduriyet yaşamamaları için birtakım konulara dikkat etmelerinin faydalı olacağı belirtilerek, bu konular şöyle sıralandı:

“Ülkemize giriş yapacağınız tarihten geriye yanlışsız son bir yıl içinde en az 185 gün yurt dışında bulunduğunuzdan emin olunuz. Bu durumun e-Devlet üzerinden sorgulanması mümkündür. Ülkemize giriş esnasında taşıtı getiren kişinin ehliyetinin ve pasaportunun yahut pasaport yerine geçen kimlik evrakının ibraz edilmesi gerekmektedir. Yabancı pasaportla giriş yapmanız durumunda oturum müsaadesi hariç en fazla 90 gün mühlet verilmektedir. Türk vatandaşı, ikili vatandaş yahut mavi kart sahibi bireylerin ise bu durumlarına uygun kimlik yahut pasaportları ile giriş yapmaları halinde taşıtlarına 730 gün müddet verilir.”

Ülkeye girişte taşıta ilişkin Türkiye’de geçerli sigorta poliçesiyle taşıtın ruhsatının ibrazının mecburî olduğu vurgulanan açıklamada, “Yurt dışından emekli olanlara sağlanan kolaylıklardan yararlanmak için konsolosluk yahut elçilik onaylı Türkçe çevirili emeklilik dokümanınızı yanınıza almayı unutmayın.” değerlendirmesinde bulunuldu.

HAK SAHİBİ ÜLKEDEYSE ARACI YAKINLARI KULLANABİLİR

Açıklamada, oburu ismine kayıtlı bir taşıtla gelinmesi durumunda ise geçerli bir vekaletname ibraz edilmesi gerektiği bildirilerek, şunlar kaydedildi:

“Verilen müddet içerisinde taşıtın Türkiye’de bırakılarak yurt dışına çıkış yapılmak istenilmesi halinde, taşıtın gümrük yönetimine teslim edilmesi yahut diğer birisi tarafından kullanılmayacağını belirten taahhütnamenin verilmesi gerekmektedir. Bu taahhütname en yakın gümrük yönetimine müracaat edilerek yahut e-Devlet üzerinde yer alan ‘Yurt Dışına Taşıtsız Çıkışlarda Taahhütname Verme ve Kaldırma’ hizmeti kullanılarak verilebilir. Süreksiz olarak ithal edilen taşıt, hak sahibinin Türkiye’de bulunması kuralıyla, bu kişinin ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan eşi, annesi, babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. Ülkemize getirildikten sonra taşıtın hak sahibi olmayan şahıslarca kullanılması yahut müddeti içesinde yurt dışına çıkarılmaması durumunda cezai müeyyide ile karşılaşacağınızı unutmayınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir