Bakan Koca: Az bulunan ilaç sayısı 950’den 154’e düştü

Bakan Koca, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Koca, soru üzerine SMA Bilim Kurulu’nu ocak ayı içinde toplamayı planladıklarını söyleyerek, “Ana gündem unsuru tedavide kullanılan ilaçlara yönelik son gelişmeler olacak. Ülkemizde şimdi kullanılmayan ilaç ve tedaviler ve bunların hangi hasta kümelerinde kullanılabileceğine karar verilebilir. Bilim Konseyimizin bu hususta alacağı kararı da kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

‘3-4 HAFTA İÇİNDE OLAĞANA DÖNMESİNİ BEKLİYORUZ’

Bakan Koca, piyasada bulunamayan ilaçlara ait de “Geçtiğimiz hafta değerli adımlar attık. İlaçlar için kur güncellemesi yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Ayrıyeten piyasada kâfi ölçüde ilaç bulunana kadar bir müddetliğine ilaçların ihracatını durdurduk. Bunun dışında dalın tüm paydaşlarını topladık ve sorunu ele aldık. Tedarik problemlerini değerlendirdik. Attığımız bu adımların öncesinde 950’ye yakın ilacın piyasada olmadığını yahut çok az olduğunu belirlemiştik. Piyasada bulunan 7 bin kalem ilaç içinde, az bulunan 950 ilaç sayısının şu an 154’e kadar düştüğünü söyleyebilirim. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde olağana dönmesini bekliyoruz” diye konuştu.

‘ANTİBİYOTİK TALEBİ ARTTI’

Bakan Koca, antibiyotiklerle ilgili de genel talep artışı olduğuna dikkat çekerek, “Mevsim kaynaklı hastalıkların artışı öngörülerek geçen yıla nazaran birtakım antibiyotik çeşitlerinin üretiminde yüzde 29’luk bir artış gerçekleşti. Antibiyotik talebi ise bu oranın üzerinde gerçekleşti. Lakin önümüzdeki 3-4 hafta içinde üretimde daha kıymetli oranda artış olacak ve badirenin azaldığını daima birlikte göreceğiz. Ayrıyeten üst teneffüs yolu enfeksiyonu şikayeti ile müracaat eden hastaların yüzde 6,2’si yani yaklaşık 15 hastadan 1’i Covid. Hastalıkların yaygınlığını sıralamak gerekirse ağırlıklı olarak influenza yani grip; RSV, Rhinovirus ve son olarak Covid şeklinde” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir